INTEGRACJA BILATERALNA

Integracja bilateralna


Integracja bilateralna to umiejętność kontrolowania i koordynacji ruchu obu stron ciała. To zdolność dzięki, której możemy np. w jednej dłoni trzymać telefon komórkowy, a w tym samym czasie drugą przekręcać klucz w zamku. W ciągu dnia trudno zliczyć sytuacje, w których wykorzystujemy jednocześnie lewą i prawą stronę ciała.

Dzieci z zaburzeniami integracji bilateralnej mają problem z ogólną koordynacją ruchową, kłopotliwe jest dla nich rozróżnienie strony prawej i lewej, nie mają wykształconej dominacji ręki. Trudności te mają swój negatywny wpływ na rozwój umiejętności szkolnych takich jak prace manualne, pisanie i czytanie.

Terapia oparta jest na wykonywaniu ćwiczeń ruchowych dobranych przez terapeutę indywidualnie do potrzeb dziecka. W celu zmaksymalizowania efektów konieczna jest również praca w domu.
Pozytywnym skutkiem terapii jest usprawnienie koordynacji ruchowej i równowagi dziecka, zwiększenie jego wielozadaniowości. Poprawia się również automatyzacja ruchów i współpraca półkul mózgu, co przekłada się na zwiększenie samodzielności w codziennym życiu.

Lubisz naszą poradnię? Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie.

Facebook
INSTAGRAM